Kinezi piju kavu?!
Ako se pogleda na svijet i kulturu ispijanje kave u Kini, može se primijetiti da je kava još uvijek za bogate i dosta nepoznata materija u Kini. Dok je s druge strane kava popularna već 100 godina i doživjela je procvat u Kini u posljednjih 30 godina.
Jedan pismeni dokaz otkriva da je u Kini proizvodnja kave krenula na prvoj plantaži 1902. godine u regiji Yunnan kada je jedan Francuz došao i posadio prvu biljku u malom selu zvanom Juxu Lasan u Ping Xuanu, TaLi, Yunnan. Danas je Yunnan najveća regija uzgoja kave u Kini.
Povijesno možemo pratiti kinesku kulturu kave unazad do kasne Qing dinastije. U vrijeme Qing dinastije kava je postala dostupna u nekim kutevima malih gradova kada je gomila stranaca ušla u zemlju i mnogo Kineza krenulo u svijet s ciljem otkrivanja i razmjene raznih kultura. Kako god, strani su običaji bili zabranjeni sve dok je Qing dinastija otvorila svoja vrata zapadnom svijetu, male kavane su se otvarale u svim važnim lukama na obali Kine.
Tako je Guangzhou bio jedan od prvih gradova u južnoj Kini koji se otvorio prema zapadu.
“Tradicionalni” espresso pio se u “Tai Ping Koon”, prvom zapadnom restoranu u Guangzhou. Shanghai je bio uvijek multikulturalni grad i glavni grad u poslovanju sa zapadnoim svijetom. Kava je stigla u Kinu kroz Shanghai i prvi coffee shop u Shanghaiu otvoren je 1934. godine čiji je vlasnik bio jedan Rus. Više coffee shopova otvorilo se nešto kasnije na slavnoj “godfather” plaži u Shanghaiu (Shanghai Cafe, Red House Restaurant). Ta su mjesta sve više i više postajala popularna pod utjecajem zapada. U to doba koristilo se kavu “Ter Zeng Coffee” koja se kasnije zvala “Shanghai Coffee”, a koja je dan danas još u regalima supermarketa u Kini. Sve u svemu, neki se veliki bum u Kini i nije dogodio i potrošnja kave nije rasla sve do 70-ih. Revolucija u 70-ima je pokrenula i razvijanje kulture kave i lagano je porastao broj potrošača u zadnjih 30 godina.
Zanimljivo je da je u Shanghaiu danas mlada generacija više upoznata s kavom nego što je to generacija koja je u dobi od oko 50 do 60 godina. To je rezultat nekontinuiranog rasta kulture kave u Kini. Kinesko ekonomsko razvijanje otvorilo je i put industriji kave. Uglavnom se konzumirala instant kava i znanje o kavi je dugo vrijemena do 80-ih i tu upravo stalo na instant kavi.
“Excellent taste” koncept širio se u cijeloj Kini kada su Nestle i Maxwell House ušli na tržište u 80-ima. Kava je postala popularna i mladi i stariji uživali su u instant kavi koja je bila i prestižni poklon za druge. Broj zapadnijih coffee shopova je brzo porastao. Na primjer, Greenery Cafe počeo je 1989. godine koji danas drži desetak branši poput City Coffee i Rose Garden Club. Broj espresso aparata nporastao je rapidno i mnogo je kafića otišlo korak dalje i otvorilo espresso coffee shopove. Od tada je i kineska radnička klasa bila u mogućnosti isprobati espresso kulturu, no visoka cijena ipak je bila visoka barijera većini domaćina, tako su uglavnom kupci i potrošači bili stranci u Kini, vanjski studenti i dobro zarađujući pojedinci.
Godine 1999. krenuo je Starbucks u Kini i otvorio prvi lokal u China World Trade Centru u Beijingu.
Drugi gradovi brzo su pratili taj trend ili mogućnost. Nova generacija Kineza vidi kavu kao važan i novi način života i to je pomoglo Starbucksu da otvori svoj dvjestoti lokal nakon deset godina. Posljedica Starbucksa u Kini je da su mali lokali nestali ili prešli svi od brewing metode na espresso aparate. Ljudi u Kini ipak preferiraju Starbucks, tako da se neovisni lokali sve više predaju toj sili jer ne mogu konkurirati s velikanom. Ipak, veći interes za kavom uvijek dovodi i do želje da se napravi nešto bolje ili drugačije. Tako i u Kini postoje mali coffee shopovi koji sa svojim trudom i jedinstvenim konceptom oduševljavaju entuzijaste kave. Barista je postalo atraktivno zanimanje u Kini. Porast espresso aparata usko je povezan s potrebom za baristima. Lokalna i svjetska natjecanja su izazov mnogima. Kultura kave u Kini danas se brzinski širi. Počelo se u hotelima, restoranima i kafićima i proširilo se na pekare, dućane ili kineske imbise.
Sljedeća evolucija krenula je s interesom za svježe prženom kavom.
Kava polako ulazi u svakodnevni život i postat će način života, uključujući internet po kojem Kinezi slobodno mogu surfati o proizvodima kave i artiklima.