Smijemo li šećeriti svoj espresso?

Možda i vi znate nekoga tko je upravo s godišnjeg odmora donio novi specijalitet i želi ga ponosno prezentirati. Priča nam priču o kavi, možda i o aromama koje nas čekaju skrivene u zrnu i koje naš ljubitelj kave nadobudno želi otkriti. Tako prvo krene prema mlincu. Širi se miris svježe kave. Krene dalje na espresso aparat i kava curi u šalice. I onda ste vi na redu i stavite šećer u kavu. Ono što slijedi najvjerojatnije je muk. Nitko oko vas ne može vjerovati što vidi i slijedi pitanje: “Zbilja ćeš staviti šećer u kavu?”

Postavlja se pitanje smijemo li specialty coffee šećeriti?


Koliko sam ja pratio, ovo pitanje muči mnoge i ima različitih mišljenja. Nije to ni lako pitanje, priznajem. Tako možemo i pronaći mnoge rasprave o ovoj temi. No, zapravo je sve vrlo jednostavno:

svatko može svoj espresso ili kavu piti kako on ili ona to želi.

Kaže se da je šećer prijatelj loše kave.

To nije uvijek istina jer šećer ponekad upravo pojača okus loše kave. Drugi će pak argumentirati da se arome tek u potpunosti oslobode uz malo šećera. Šećer u principu mijenja okusni profil kave. Šećer uglavnom čini kavu mekšom i slađom što je kod top vrsta kave upravo mana i uništava njihovu aromu i profinjenost.

Naravno, svatko je sigurno napravio vlastite eksperimente i došao do zaključka da je sve stvar doziranja ili možda vrste šećera. Šećer u kocki sigurno nije dobra varijanta, dok možda mrvica Demerara paše. Tako će možda onaj tko stavlja šećer u kavu reći da je sve to lijepa priča, zabrana šećera u espressu, ali za njega onda nema kave jer nema ni šećera.

Pitanje dali se stavlja šećer u kavu može biti i kulturno pitanje.

Neslaganja nisu samo među ekspertima za kavu – razlike ima, naravno, i različitim zemljama i kulturama. U Španjolskoj, primjerice, možete naručiti svoju kavu s toliko šećera da je već lagano karamelizirana. No, ako u nekom skandinavskom specialty coffee shopu, koji sigurno i sam prži svoju kavu, pitate za šećer, sigurno će vam se dogoditi da će barista početi kolutati očima i raditi dramu. Dok će jedan Talijan opet uvijek svoj espresso piti s bijelim šećerom, iako upravo tamni Muscovado šećer bolje paše uz Robustu ili talijanske mješavine.

Čime možemo sve zasladiti kavu?

Bijelim šećerom, šećerom u kockicama, smeđim šećerom, kandiranim šećerom, medom, Demerara šećerom, Muscovado šećerom ili instant šećerom. Alternativno možete probati i javorov sirup, brezin sok i palm sugar.

Što je točno šećer?

Šećer je prirodni proizvod koji se dobiva iz šećerne trske ili šećerne repice. Šećer sadrži energiju no nema  ni znatnih vitamina ni minerala. Šećer se može nazvati pohranjenom sunčevom energijom  jer ga sve zelene biljke stvaraju iz sunca, vode i ugljik dioksida. Šećerna trska i šećerna repica jedine su biljke koje stvore dovoljno šećera ( 16-18 %) da bi se ekstrakcija isplatila.

Šećer iz domačinstva, industrijski šećer ili rafinada sastoji se 99,9 % od saharoze. On mora proči stroge kontrole čistoće a može ga se dobiti kao grublji ili finije prerađen proizvod.  Šećer u kockicama je navlažena rafinada koja se preša u kockice i potom ponovo osuši.  Smeđim šećerom naziva se uglavnom svaki šećer smeđe boje.  Smeđi šećer može nastati miješanjem bijelog šećera s melasom ili nastaje kao nus produkt pri proizvodnji šećera. Ljepljiva melasa koja ostaje još na šećeru daje mu smeđu boju i ljepljivu konzistenciju. Demerera i Muscuvado šećer najbitniji su za slađenje kave.

Kaže se da je šećer prijatelj loše kave. Koliko smo kalorije unijeli kad stavimo šećer u kavu?

Koliko smo kalorije unijeli kad stavimo šećer u kavu?

Recimo da pijete dvije kave na dan?

  • U svaku kavu stavite 5 g šećera (To vam je jedna ona mala vrecica u kaficu)?
  • To je tjednom 70 g, mjesečno 280 g i godišnje 3360 g (skoro 3,5 kg) šećera samo uz kavu!
  • kalorija ima 100 g šećera ? 100 g šećera ima 406 kcal.
  • Da bi ponovo potrošili tu količinu kalorija trebali biste 70 min igrati tenis. Znaci trebali  bi godišnje barem oko 40 sati igrati tenis da potrošite kalorije koje ste kroz šećer uz kave konzumirali 🙂

Na kraju je kako svatko pije svoj espresso, njegova ili njezina osobna stvar. Kava treba biti užitak i u njoj možemo uživati samo ako je pijemo onako kako nama najviše paše i kad ne glumimo nešto drugo. Ono što bi svakako trebalo biti pravilo jest da pazimo i na kvalitetu naših sladila kako i na kvalitetu kave.

1 thought on “Smijemo li šećeriti svoj espresso?”

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.