Dok je Brazil poznat u svijetu kave po kvantiteti i pojedinačno kvaliteti, Gvatemala se može pohvaliti kvalitetom svoje kave. Prosječna proizvodnja iznosi samo 2,5 milijuna vreća sorte Bourbon, Typica i Maragogype godišnje, s tim da izvoz kave ipak iznosi trećinu ukupnog izvoza te zemlje i ta ekonomska grana zapošljava gotovo trećinu stanovništva.
Na 240.000 hektara podijeljeno je 64 000 plantaža na nadmorskim visinama ponekad i preko 2000 metara. Skoro sve su plantaže zaštićene većim stablima od sunca i mraza. Postoji više “nurseries” u kojima se prve godine sjemenke i mlade biljke čuvaju i uzgajaju. Grmovi se i tu reže tako da iz jednog trupa raste više stabala te je na taj način osiguran veći urod i najbolja kvaliteta na duži vremenski period. Prednost ove zemlje je i da pada dosta kiše od siječnja do ožujka tako da navodnjavanje nije uvijek potrebno.
Berbe se odvijaju od rujna do travnja. Bere se ručno po picking metodi. Najčešće se zrna obrađuju na mokar način. Tu skupu varijantu mogu si priuštiti samo veće “Haziende”, odnosno imanja. One manje “Fincase” šalju svoju berbu “Beneficiamento” centrima, koji se nalaze širom zemlje i koji nude sredstva za daljnju obradu. Brižljivost u Gvatemali oko obrade kave je značajna. Na primjer, zrna se ostavljau do izvoza u svojoj pergamentnoj ljusci i tek se tada sa zrna skida ta prirodna žilava zaštita. Rezultat svog tog truda je sorta Guatemala SHB (strictly hard bean) iz regije Coban, Antigua i Atitlana, koje se smatra jednima od vrhunskih kava na svijetu.